جستجو
Filters
Close

ثروت واقعی چیست ؟

مثبت اندیشی ،مسولیت پذیری وباور داشتن به موفقیت ودر پی آن آموزش و عملگرایی به آموخته ها ،معمولا باعث میشود که بعنوان یک شخص قابل اطمینان به سمت افراد موفق وثروتمند جذب شویم و دراین ارتباط میتوان به موقعیت ها ،موفقیت ها و به دنبال آن به مقام و شهرت دست پیدا کنیم .

در این حالت به نظر می رسد که به موفقیت مورد نظر خود رسیده ایم . حالا ازشما میخواهم به یک موضوع فکر کنید که آیا احتمال از دست دادن آنچه که در این ارتباط بدست آورده اید چقدر است ؟

در دنیایی زندگی می کنیم که همواره  حوادثی مانند زلزله ، سیل ،خشکسالی و قحطی ، جنگ داخلی ،بحران های اقتصادی در سطح کشور و جهان و ..... رخ میدهد . آیا در این شرایط می توان مطمئن بود که در ثبات مالی و موقعیت فعلی خود بمانیم ؟

مسلما پاسخ به این سئوال این است که هیچ چیز قطعی در دنیا وجود ندارد و درهر لحظه امکان ورشکستگی هست. و البته در تاریخ افراد ثروتمند زیادی  بودند که درفقر و تنگدستی خودکشی کردند . بعنوان نمونه ، رابرت  کیوساکی در کتاب پدر ثروتمند و پدر فقیر در مورد گردهمایی ثروتمندترین تجار در شهر شیکاگو در سال 1923 صحبت میکند و اینکه 25 سال بعد ازآن تاریخ 9 نفر آنها در حالی که در فقر و قرض بسیار بسر میبردند از دنیا رفتند . برخی ازاین 9 نفر یا خودکشی کردند و یا مشاعر خود را از دست دادند و در بیمارستانهای روانی از دنیا رفتند .

زمانی که داستان آنها را می خواندم از خودم پرسیدم چرا؟ مگر پول چقدر ارزش دارد که انسان جان خود را بگیرند؟ بعد از مدتی فکر کردن نظرم عوض شد و با  خودم گفتم بطور کلی ازدست دادن بسیار سخت است . اما پس از بررسی زندگی برخی از تجاری که در زمان ورشکستگی وبدهکاری به ثروت دوباره ای رسیدند نظرم برای چندمین بار عوض شد :

     از دست دادن سخت است و تحمل آن بسیار سنگین ،اما سخت تر از آن این است که باور کنیم  که آنچه را از دست دادیم دیگر قابل بازگشت نیست ودر این هنگام است افرادثروتمند ورشکسته دچار یاس و ناامیدی میشوند و در واقع به پایان خط میرسند .

چرا این وضعیت رخ می دهد ؟ آنها که یکبار توانسته بودند به ثروت و موفقیت برسند پس چرا دوباره نمی توانند؟ پس از تحقیق متوجه شدم که علت قرار  گرفتن در این وضعیت ، فقط به تعریف ونگاه افراد به ثروت برمیگردد یعنی اینکه چه جوابی به سوال " ثروت چیست ؟"میدهیم .

از شما دوستان عزیز میخواهم که در این مرحله به خودتان فرصتی دهید و برای دقایقی به این پرسش پاسخ دهید : 

  •          آیا ثروت پول است ؟
  •          یا خانواده ؟
  •          یا اعتبار ؟

آیا ثروت پول است؟

زمانی که حرف از ثروت زده میشود بلافاصله سکه های طلایی در ذهن اکثر ما نقش میبندد که درواقع همان پول است .

 

آیا ثروت فقط خانواده است ؟

پدران ما خانواده و اعتبار بین مردم راثروت اصلی میدانستند ولی یک سئوال  به ذهن میرسد اگر نتوان خانواده را از لحاظ مالی تامین نمود  چقدر احساس خوشبتی وجود خواهد داشت ؟ آیا در زمان گرسنگی  و قرض هم میتوان عاشق شد و عاشق ماند؟ در قصه ها  میخوانیم و در فیلم ها میبینیم که خانواده های فقیر با خوشی و خوشحالی در پارکهای زیبا و یا جنگل سرسبز و یا ارتفاعات اطراف شهر باخانواده در حال بستنی خوردن و صحبت های عاشقانه هستند ! هزینه برای رفتن به آن مناطق ، هزینه خرید بستنی و یا ساندویچ چطور تامین میشود ؟

آیا ثروت اعتبار است؟

واعتباری که ازآن به عنوان ثروت بی نظیر نام برده میشود در چه صورتی بدست می آید ؟ اگر این سئوال را از بزرگترهای خانواده بپرسیم می گویند خوش حساب بودن دستگیری کردن از افراد کم بضاعت و یاری نمودن دیگر اعضای خانواده دوستان و همسایه ها باعث می شود که شمار اعتبار کسب نمایید .

حالا فکر کنید که این که این موارد چند درصد بدون پول امکان پذیر است ؟!

نتیجه گیری

تا اینجا میتوان نتیجه گرفت که ثروت یعنی پول. در ابتدای مقاله به این نتیجه هم رسیدیم که پول همواره ممکن است از دست برود !

پس ثروت چیست؟

از نظر بسیاری از ثروتمندانی که فراز و نشیب های زیادی را پشت سر گذاشتند ثروت یعنی دانش بدست آوردن پول و موقعیت ، شهرت ،خانواده ، اعتبار و هر آنچه که باعث شادی و آسایش ما میشود  است . در این صورت هر زمان که موارد کسب شده را از دست بدهید دوباره در عرض چند سال که کوتاهتر از دفعه قبلی میباشد میتوان آنها را کسب نمود مخصوصا پول و موقعیت را  .

پس در حوزه کسب و کار،  دانش مالی و برند شدن در حوزه کسب و کارتان ،ثروت واقعی است و این همان حلقه گمشده آموزشی کشور عزیزمان است .

 

نظر خود را بیان کنید
آرشیو بلاگ
عضویت در خبرنامه